Гришман

Грамоты ВКЛ по боярскому краю

В теме 73 сообщения

Воронин у меня есть :)

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение
Поделиться на другие сайты
2 минуты назад, нахалёнок сказал:

Воронин у меня есть :)

Так у тебя и качнул :D

Надо будет сделать нормальную расшифровку этого воронина, да в тему выложить. Основной документ по 16 веку, все-таки, и карта толковая есть, несколько боярских фамилий, опять же.

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение
Поделиться на другие сайты

689.(600)                                                                                          Petrakavas, 1525 01 19

Людем Полоцкого повета Непоровское волости: вызволене от кн(я)зеи Соколинских и вперод не мает их г(о)с(по)д(а)ръ никому отдавати

 

Жикгимонт.

Воеводе полоцкому, старосте дорогицъкому, пану Петру Станиславовичу.

Били намъ чолом тыи люди Полоцкого повета Непоротовъское волости на имя Осташъко Подорожникъ, а Моисеи, а Конъдратъ, а Сава и зъ братею и с потужъники своими о том, што есмо перво сего дали были ихъ кн(я)зю Василю а кн(я)зю Андрею Соколеньскимъ, а потомъ для некоторых причинъ и к тому, a-ижъ о[ни]-a || [257 (220)] ижъ они сут замку нашому Полоцкому потребъни, зася есмо ихъ от кн(я)зеи Соколинскихъ вызволили и казали им намъ служити по тому, как и перед тымъ служили, и на то есмо листы наши вызволеныи подавали. Подле которого жъ вызволеня и листовъ наших, воевода полоцъкии, небожъчикъ панъ Станиславъ Глебовичъ ихъ к замъку нашому Полоцкому привернулъ и листъ свои им на то далъ. И они деи от того часу, какъ есмо их вызволи(ли), ажъ до тых часовъ къ замку нашому Полоцкому служили, а тымъ кн(я)зем не служили. Нижли деи тыми разы кн(я)зь Анъдреи Соколиньскии и з братаничи своими почалъ был зася в них уступати ся, какъ же деи и твоя м(и)л(о)ст в томъ их с ними смотрелъ, и они деи покладали перед твоею м(и)л(о)стю первыи листы наши вызволеныи и тежъ листъ пана Станислава Глебовича, и твоя деи м(и)л(о)сть, углянувши в тыи листы, кн(я)зю Анъдрею и братанину его не казалъ в них ничимъ ся уступовати, и привернулъ ихъ по тому жъ к замъку Полоцкому, и листъ свои судовыи на то имъ далъ. И тыи они листы наши перъвыи вызволеныи и листъ перъвого воеводы полоцкого, небожчика пана Станислава Глебовича, и тежъ листъ твоеи м(и)л(о)сти перед нами вказывали, и били нам чолом, абыхмо имъ на то дали листъ нашъ.

Ино, кгды жъ они суть замку нашому Полоцкому потребъни, а мы их перъво сего от тых кн(я)зеи Соколинскихъ вызволили, а они от тыхъ часовъ и доселъ будуть имъ не служили, а намъ служили, мы и тепер на то дали имъ сес нашъ листъ, ижъ вжо напотомъ не маемъ ихъ никому отдавати, и тыи || [257v] кн(я)зи Соколинскии не мають се черес то в них уступати. Нижли они мають намъ служити къ замку нашому Полоцкому, как и перед тымъ служивали водлугъ перъвого вызволеня и листовъ наших, и тежъ водлугъ листовъ вашое м(и)л(о)сти пановъ воевод полоцких. Про то, абы твоя м(и)л(о)ст кн(я)зю Андрею Соколиньскому и его братаничу приказалъ, ажъ бы они в них ся ничимъ не уступовали и дали имъ во всем покои. А которыи грабежи и шкоды тыи кн(я)зи первеи сего и тыми часы будуть имъ поделали, и твоя бы м(и)л(о)ст казал имъ тыи грабежи зася поотдавати, и за шкоды имъ досыт вчинити водлугъ первого росказанья и листовъ нашихъ. А естли бы они черес то хотели се в них уступати и которыи кривды имъ делати, и твоя бы м(и)л(о)ст их от них боронил.

П(и)сан у Петрикове, под лет 1525 м(е)с(е)ца генъ(варя) 19 д(е)нь, индикъ(тъ) 13.

Ивашко Горъностаи, писар.

 

689. a–a Kustodas.

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение
Поделиться на другие сайты

511.                                                                                                               [po 1524 10 21]

Мещаном полоцкимъ о отложене п(е)н(е)зеи за земли, от людеи путных у них заставные

 

Листъ до его ж м(и)л(о)сти и хто на потомъ будеть Полоцко держати.

Жаловалъ мещанинъ полоцкии Васко Овсяникъ от всихъ мешчанъ полоцких, што есмо дали имъ привилеи нашъ, ижъ имъ вольно в бо~"ръ нашихъ и слугъ путныхъ земли куповати безъ дозволеня нашого, а бо~"ромъ вольно в нихъ земли куповати. Ино деи некоторие мешчане наши покупили, а иное позакупали в людеи путных Солоневъского стану, которых есмо отдали дворанину нашому Ивану Глебовичу в тотъ часъ, какъ ешчо нам служили. И очевисто тотъ Васко с тымъ двораниномъ нашимъ Иваномъ перед нами сто~"лъ. И мы казали в томъ досмотрети их кн(я)зю Костяньтину. И его м(и)л(о)сть, того межи ними досмотревши, такъ знашолъ, ижъ которыи земли мещане наши в тых людеи покупили, – тыи земли мають они держати подлугъ купли своее и привилья нашого, а которыи земли будут позакупили, ино Иван Глебовичъ маеть казати истцом п(е)н(е)зи отложити або самыхъ тыхъ истцовъ в томъ имъ подати. А не будеть ли истцовъ: онъ самъ маеть тыи п(е)н(е)зи имъ отложити, тожъ тыи земли маеть ку своеи руце мети. И тотъ суд свои кн(я)зь Костяньтинъ перед нами отказывалъ.

И мы, подле суда и сказу его м(и)л(о)сти, росказали тому дворанину за тыи земли п(е)н(е)зи отъложити. И твоя бы м(л(о)ст такъже ему приказал, ажъ бы он людемъ своим приказал за тыи земли п(е)н(е)зи отложити. А не будеть истцов, абы самъ отложилъ, а земли къ своеи руце взял.

Копот, писар.

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение
Поделиться на другие сайты

643.(558)                                                                                                      Vilnius, 1528 07 25

Тои же бо~"рини полоцкои и сыном ее о приверненье имъ именья в Полоцкомъ повете Могилное, выслуги мужа ее на вечност

 

Жикгимонт.

Воеводе полоцкому, старосте дорогицкому, пану Петру, што перво сего неоднокрот жаловала намъ бо~"риня полоцкая }"цковая Уль~"на о том, што жъ которое именье у Полоцкомъ повете Могилное мужъ ее }"[цко]a || [236 (199)] }"цко выслужилъ на насъ на вечность, люди зъ землями на имя Воила Мартишова, а Кузму, брата его, а Саву Нерсонова и иных, на што жъ она привилеи нашъ у себе маеть. Ино деи тыи люди, не хотечи еи и детемъ ее служити, в нее ся отнимають, а твоя деи м(и)л(о)ст, на поведанье тыхъ людеи на нее ся узвазнивши, тыи люди и земли зъ ее моцы вынял и привернулъ ихъ к замъку нашому Полоцкому; о чомъ жо мы и первеи сего до твоеи м(и)л(о)сти писали, абы твоя м(и)л(о)ст в тыи люди и земли ее уступати се не казал. И в тое именеицо Могильное посылали есмо ее увязати дворанина нашого Ивана Ботвинева. То пакъ деи ты и по томъ увязаньи дворанина нашого зася тыи люди и земли в нее поотнималъ. О чомъ жо она тыми разы очевисто у Вилни перед нами на тебе жаловала и листъ данину, и привилеи нашъ на тыи люди и земли указывала.

Мы подле тое данины и привилья, зася при тыхъ людехъ и землях ее и детеи ее зоставили и очевисте есмо твоеи м(и)л(о)сти росказали тых людеи и земль еи поступити се. А прото, абы твоя м(и)л(о)ст вжо подле того устного росказанья нашого тым людем казалъ еи и детем ее служити, и ее послушнымъ быти во всемъ. И в тыи люди и земли казалъ бы твоя м(и)л(о)ст ее увязати, и врадникомъ своимъ черезъ то в них уступати ся не казалъ. Нехаи бы она и дети ее тое именье держали со всим подле данины и привиля нашого.

У Вильни, под лет 1528 июл(я) 25 ден, индик(тъ) 1.

Копоть, пис(аръ).

 

643. a Dalis kustodo išskųsta.

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение
Поделиться на другие сайты

711.(622)                                                                                                      Krokuva, 1525 03 20

Волност людем Себежское волости на границы Псковскои от всяких платов и повинностеи до чотырех летъ

 

Жикгимонт, Божю м(и)л(о)стю.

Листъ до воеводы полоцкого, старосты дорогицког(о), пана Петра Станиславовича.

Били намъ чоломъ тыи люди наши Себезъское волости на имя Хоимановиков, а Гридко Халковъ, а Кузьма Пасынковичъ и с потужъники своими и поведили перед нами, што жъ они седять на границы Псковъскои, и собраны и скажоныa суть от людеи неприятеля нашого московъского, а к тому, от служобъных нашихъ, которыи мешкали на томъ замъку нашомъ Полоцком, и для деи того многии з них з домовъ своих прочъ ся розошли, а которыи ся ещо тамъ зостали, тыи данеи и инших подачокъ наших, и бобровщины и тивуншчины не дужи давати, абыхмо имъ от того наколко летъ слободы дали. Какъ жо и самъ твоя м(и)л(о)сть о том к нам за ними писал, абыхмо имъ в том ласку нашу вчинили.

Ино, кгды ж они там далеко от замку нашого на тых границах мешкають и от людеи неприятелскихъ, и от служебныхъ наших сут собраны и скажоны, а данеи и подачокъ наших, и бобровъщины и тивуншчины давати не дужи, мы, хотячи, абы они зася на свои || [267v] отчизны ся сошли, а вперед бы намъ лепъшии пожитки з нихъ были, а в томъ есмо имъ ласку нашу вчинили а дали имъ воли на чотыри годы. И в тыи чотыри годы не мають они нам никоторых данеи медовых и подачок, и бобровщины и тивунъщины давати. Ино, кгды жъ мы имъ дани наши и иншии всякии доходы отпустили, и твоя бы м(и)л(о)ст в тыи чотыри годы тамъ слугъ своих данеи медовых и доходовъ нашихъ, и своих, и врадниковъ твоеи м(и)л(о)сти и бобровщины правити в тую волость нашу к ним не въсылалъ, и бояромъ полоцкимъ, которыи з них тивунъщины выбирають, и иншимъ врадникомъ своимъ тежъ приказал, ажъ бы они такъжо к нимъ в тую волость в тыи чотыри годы никоторых доходовъ своихъ брати не въежчали и не всылали. Нехаи ся бы они в тыи чотыри годы зася на свои отчизны збирали. А какъ тыи чотыри годы выидуть, и они мають нам дани и подачъки, бобровъшчину, и иныи всякии доходы зъ живого давати по тому, какъ и перед тымъ здавна бывало.

П(и)сан у Кракове, под лет Бож(его) нарож(енья) 1000 пятсотъ 25 м(е)с(е)ца мар(та) 20, инъдикъ(тъ) 13.

Горностаи, писар.

 

711. a Rankr. toliau išbraukta скажоны.

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение
Поделиться на другие сайты

886.(786)                                                                                          Krokuva, [1527 08 09–10]

В жалобе того ж кн(я)зя Соколенског(о) позов по всих людеи волости Непоротовскоеa о выламоване се с послушенства его etc.

 

Жикгимонт.

Ко всимъ людемъ волости Непоровъское.

Жаловалъ намъ кн(я)зь Анъдреи Семеновичъ Соколинскии з братаничи своими о томъ, што жъ есмо перво сего дали ему были васъ, а потом вы, пришедши до нас, выправили заочне собе листъ в нас, ажъ быхмо ему вас не давали и служили бы есте зася к замку нашому Полоцкому. Ино он, тыхъ часов здесе будучи при насъ, вказывалъ перед нами листы данину и потверженье, привилеи нашъ, ижъ мы им васъ дали и привилемъ нашимъ потвердили на вечност.

Ино, што се дотычет данины и привилья, потверъженья нашого, мы быхмо неради никому их ламати, b-о чом жо-b || [362 (325)] о чом жо он здесе перед нами очевисто хочеть о томъ с вами мовити. Ино мы для того послали тамъ дворанина нашог(о)c, ажъ бы стали на тотъ рокъ, на которыи ихd зазоветь. Естли жъ бы стати не хотели, казали тому ж дворанину поставити.

П(и)сан в Кракове.

Горностаи.

 

886. a Taip rankr.

bb Kustodas.

c Rankr. toliau pakartota нашого.

d Virš eilutės.

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение
Поделиться на другие сайты

1746г. Декабря 12 Грамоты короля Августа III-го, коею он подтверждает все привилегии полоцких панцирных бояр на землю Непоротовичи и Истцы.

1491 - 1796 Акты о боярах Aktyiltne. Tom 24 b1897lorufu590sy 551.pdf

1491 - 1796 Акты о боярах Aktyiltne. Tom 24 b1897lorufu590sy 552.pdf

1491 - 1796 Акты о боярах Aktyiltne. Tom 24 b1897lorufu590sy 553.pdf

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение
Поделиться на другие сайты

Эпизоды войны 1662 года. Села Могильно и Колпино, Езерищенская волость.

Упомянуты панцирные бояре:

Иван и Лукьян Панфиловичи

Селивон Корнишкович

Дземко Корнишкович

Макар и Сипка Сковородовы

Ходор ?

Сапрон ?

Иван Сиенков

Марцин Сковородов

Михал Сковородов

Сава, Трохим и Ульян Овсяники

Ходор  и Иван Скоробогатые

Петр Михайлович 

Филимон Батюшкин

Хрол Амосович

Микита Кисель

Стефан Кисте?

Осташ Сков?

Стефан Игнатович Белозер

399.pdf

400.pdf

401.pdf

402.pdf

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение
Поделиться на другие сайты
7 часов назад, Гришман сказал:

Иван и Лукьян Панфиловичи

мои. дети Карнилы. ориентировочно 1625гр

по остальным-многие не по фамилиям а по прозвищам

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение
Поделиться на другие сайты

кстати вот посмотри на сноску внизу. весьма показательно. то есть если подданные Его Величества ушли в леса от оккупации московитами-то они трусы. а местное население прям ждало московитов как освободителей. ну бред же. в 1941 бояре тоже в лес уходили. и ничего. партизанили себе потихоньку. думаю что и 1662м они развлекались тем же

вот пример

http://coins.su/forum/topic/228042-lichnaya-voina-ivana-moskalenko/#comment-2542191

 

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение
Поделиться на другие сайты
10 часов назад, нахалёнок сказал:

то есть если подданные Его Величества ушли в леса от оккупации московитами-то они трусы. а местное население прям ждало московитов как освободителей

Это было опубликовано в 1891 году. Еще были актуальны воспоминания о польском восстании, поэтому такие патриотические комментарии были востребованы.

10 часов назад, нахалёнок сказал:

партизанили себе потихоньку

Я думаю, все проще было. Смотри, у тебя по Ивану и Лукьяну Панфиловичам стоит ориентировочный год рождения 1625. Описанное происходило в 1662 году.

Дата 1625 год тобой проставлена из расчета 25 лет на поколение, т.е. они могли родится и на 20-30 лет раньше. Тем более, что поименованы в деле явно главы пострадавших семей, самые старшие в роду, - хозяева земли. Скорее всего, пострадали старики, женщины и дети, которые остались на местах и прятались в лесах. Если бы партизанили дееспособные мужчины, они наваляли бы этим крестьянам.

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение
Поделиться на другие сайты

В порядке гипотезы. Первый документ - В этой Витебской грамоте 1564 года упомянуты продавец Васко Иванович Гвоздов (причем, служба с продаваемого вал и конь) - и сосед Тарас Гришинич. В реестре путных бояр:

Село Зябки, люди данныи дымов 13, а сябров ихъ 9,

Которих держалъ небощик пан Янъ Лопот, бывшии пан староста дрискии. У тыи Зябки село я увезалом се в року 84 м(е)с(е)ца июня 27 дня, а потом есми кгрунтъ осадилъ людми, то естъ

1.       Лукянъ Ходотович, старец, в року 84 дым 1.

2.       Павлюк Гридкович в року 84 дым 1.

3.       Охромеи Матеевич Дуброва в року 84 дым 1.

4.       Тарас а Иев Гвоздовичи в року 84 дым 1.

5.       Павлюк Оверков Быкович в року 84 дым 1.

6.       Онисим Хролович в року 84 дым 1.

7.       Иван Матфеевич Зябка в року 84 дым 1.

8.       Максим Становкии в року 84 дым 1.

9.       Васко Крупеня в року 84 дым 1.

10.   Олексеи Василевич Зябка в року 84 дым 1.

11.   Тарас Гришановъ в року 84 дым 1.

12.   Сопрон Иванович Зябка в року 84 дым 1.

13.   Васку Короби и зятю его Левону Пилиповичу в року 84 дым 1.

 

Вторая грамота г. Витебск 1586 год. Продавцы земли братья Ян Петрович Кисель и Василей Петрович Кисель - земяне господарские.

Васко Гвоздов и Тарас Гричинович.jpg

Кисели.jpg

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение
Поделиться на другие сайты

кстати про "земян" почитать невредно

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение
Поделиться на другие сайты
12 часов назад, Гришман сказал:

Если бы партизанили дееспособные мужчины, они наваляли бы этим крестьянам.

да и оружие у них было. крестьянам не полагалось. косы, серпы, мотыги...

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение
Поделиться на другие сайты

1557 устав об управлении королевских волостей люди путные1.jpg

1557 устав об управлении королевских волостей люди путные2.jpg

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение
Поделиться на другие сайты

1579 г. апреля 17 Жалованная грамота Озерищенским путным боярам о причислении их к разряду панцирных.

1579 Грамота Озерищенским путным боярам1.jpg

1579 Грамота Озерищенским путным боярам2.jpg

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение
Поделиться на другие сайты
Только что, Гришман сказал:

1579 г. апреля 17 Жалованная грамота Озерищенским путным боярам о причислении их к разряду панцирных.

Перечислены путные бояре:

Авдей Мартинович

Лукаш Сенькович

Андрей Никифорович

Микула Васильевич

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение
Поделиться на другие сайты

не знаю кто такие. это все древа перерывать надо. но не мои, не твои точно

а гамота сия-важнейший документ. всё остальное-лишь подтверждение его прочими королями

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение
Поделиться на другие сайты
12 часов назад, Гришман сказал:

Перечислены путные бояре:

Авдей Мартинович

Лукаш Сенькович

Андрей Никифорович

Микула Васильевич

Это Озерищенское староство, граничит с Невелем сейчас это Беларусь, а Езерийская волость в те времена называлась Покровской волостью Полоцкого войтовства, и скорее всего эта грамота не относится к Непоротовским и Езерийским боярам, если конечно они не переселились в наши края после захвата своих территорий. Баторий произвел этих путных бояр в панцирные, чтобы удержать их на стороне ВКЛ.

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение
Поделиться на другие сайты
1 минуту назад, Andrewchief сказал:

если конечно они не переселились в наши края после захвата своих территорий.

скорее всего так и было.

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение
Поделиться на другие сайты

(изменено)

5 часов назад, Andrewchief сказал:

Это Озерищенское староство, граничит с Невелем сейчас это Беларусь

Понятно. А я все время удивлялся, почему в документах его относят к юрисдикции Витебска. 

Изменено пользователем Гришман

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение
Поделиться на другие сайты
5 часов назад, Andrewchief сказал:

Баторий произвел этих путных бояр в панцирные, чтобы удержать их на стороне ВКЛ.

В 1583 году  февраля 03 Баторий дал грамоту Озерищецким мещанам на освобождение их от всех податей и повинностей на восемь лет.

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение
Поделиться на другие сайты

1589 марта 27 Жалованная грамота короля Жигимонта III Озерищенским путным боярам о подтверждении дарованных им от короля Стефана прав панцирного боярства и владения отчинными землями.

1589 Грамота Озерищенским панцирным боярам с подтверждением грамоты 1579г ч3.jpg

1589 Грамота Озерищенским панцирным боярам с подтверждением грамоты 1579г ч2.jpg

1589 Грамота Озерищенским панцирным боярам с подтверждением грамоты 1579г ч1.jpg

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение
Поделиться на другие сайты
15 минут назад, Гришман сказал:

1589 марта 27 Жалованная грамота короля Жигимонта III Озерищенским путным боярам

Перечислены панцерные бояре:

Микула Городецкий

Семен Есенецкий

Поделиться сообщением


Ссылка на сообщение
Поделиться на другие сайты

Для публикации сообщений создайте учётную запись или авторизуйтесь

Вы должны быть пользователем, чтобы оставить комментарий

Создать учетную запись

Зарегистрируйте новую учётную запись в нашем сообществе. Это очень просто!


Регистрация нового пользователя

Войти

Уже есть аккаунт? Войти в систему.


Войти

  • Последние посетители   0 пользователей онлайн

    Ни одного зарегистрированного пользователя не просматривает данную страницу

astrapage.ru